Deprem Hakkında Yapılan Araştırmalar

Depremlerin yıkıcı etkileri, can kayıpları ve büyük yıkımlar pek çok mimar ve mühendisin bu alanda yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar ile depremin verdiği zararları minimuma indirmek hedeflenmektedir. Deprem izolatörü sayesinde hava yastığı üzerinde duran binalar, otomobillerde yol sarsıntısını hissetmemek için kullanılan amortisörlerin bina temellerinde kullanılması, binanın maruz kaldığı enerjiyi dağıtan sarkaç gücü, kontrollü sallantı sağlayan değiştirilebilir sigorta, temel yalıtımı ile sallanan ve binanın depreme karşı ayakta kalmasını sağlayan sallanan iç duvar, eski binalara uygulanan yeni teknolojik sistemler, elastik eve enerjiyi dağıtan lif benzeri biomalzemeler ve güçlendirilmiş mimari malzemeler bu teknolojilerden bazılarıdır.

Dünyanın pek çok bölgesinde ve Türkiye’de deprem ile ilgili araştırmalar tüm hızı ile devam etmektedir. Türkiye gibi 1. dereceden deprem bölgesi olan pek çok ülkede yeni depremlerin olacağı aşikârdır. Bu nedenle araştırmaların hız kesmeden devam etmesi ve depremin kaybını en aza indirgeyecek atılımların yapılması insanlık için son derece önemlidir. Depremler önceden tahmin edilemese de yaşanan her deprem bilim adamlarına depremlerle ilgili yeni fikirler vermekte ve yeni bilgiler öğretmektedir.

Türkiye için son derece yıkıcı sonuçlara neden olan Gölcük Depremi, pek çok deprem bilimcisi için önemli bulgularla doludur. Bu depremden önce yaşanan sismik hareketlerin depremin zamanlaması ile ilgili ipuçları verdiği düşünülmektedir. Bu ipuçları daha sonraki depremlerde minimum hasar yaşanması için kullanılmak istenmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, depremin şiddeti ne kadar yüksekse, öncesindeki belirtilerin de o kadar erken başladığına işaret etmektedir. Bunun için artçı depremlerin, fay istasyonlarındaki hareketlerin ve diğer doğa hareketlerinin titizlikle incelenmesi gerektiği söyleniyor. Depremin önceden tahmin edilebileceği günlerden önce ise toplumun bilinçlendirilmesi, sağlam binaların yapılması ve yaşanan hasarların minimuma indirilmesi için DASK’ın mutlaka yaptırılması gerekiyor.