DASK Adres Kodu Sorgulama

Türkiye gibi birinci dereceden afet bölgesi olan bir ülkede her bir yapının depreme dayanıklı olarak yapılması gereklidir. Yaşanan yıkımlar sonrasında sahip olunacak güvence, pek çok vatandaşın hayatını olumlu şekilde etkileyecektir. 17 Ağustos 1999 depreminin yıkıcı etkilerinden sonra düzenlenen zorunlu deprem sigortasının her konut sahibi tarafından mutlaka yaptırılması gereklidir. Bu sigorta hem ülkenin zor günlerinde başvuracağı bir birikim havuzu, hem de ev sahiplerinin yaşantılarını güvence altına alacakları önemli bir kaynaktır. Sigortanın tüm konut sahipleri tarafından yaptırılıp yaptırılmadığı devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlenmeli ve toplumda yaşayan herkes bu konu hakkında bilinçlendirilmelidir. Ülkenin ve içinde yaşayan vatandaşların iyiliği için DASK asla ihmal edilmemesi ve her fırsatta ön plana çıkarılması gereken bir konudur.

Zorunlu deprem sigortasını yaptırmak ve deprem sonrasında hızlıca hizmet alabilmek için adres kodunu mutlaka öğrenmek gerekir. Bunun için internette de yaygınca kullanılmakta olan pek çok site bulunmaktadır. Bu adres kodu 1 Mart 2013 tarihinden beri kullanılmaktadır. Kullanımı zorunlu deprem poliçesi işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Yaşanan deprem afeti sonrası vakit kaybetmeden hizmet alabilmek için adres kodunu bilmek gerekir. Adres kodu 10 hanelidir. Türkiye içindeki her konutun bir adres kodu vardır. İnternet sitelerinde bulunan adımları izleyerek adres kodunu öğrenmek mümkündür.

DASK Adres Kodu Ne İşe Yarar?

Adres kodu; ülke sınırları içindeki tüm konutlar için tanımlanan 10 haneli özel bir numaradır. Zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde de kullanılan bu kod; adres takibini kolaylaştırmanın yanı sıra sigortalı konutlarının takibini de kolaylaştırmaktadır. Buna ek olarak yanlış adres bilgisi verilmesi sonucu yanlış poliçe ürteilmesi gibi sorunların da önüne geçilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bir deprem durumunda deprem sigortası bulunan binanın yerinin kolay bir şekilde belirlenmesini ve vakit kaybetmeden size ulaşılarak sigorta hizmetinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.